Longines - L2.908.4.78.3
L2.908.4.78.3 Master Collection 40mm Power Reserve Stainless Steel / Silver-Arabic / Alligator
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.908.4.78.3 (aka: L29084783) |
| Name: | L2.908.4.78.3 Master Collection 40mm Power Reserve Stainless Steel / Silver-Arabic / Alligator |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection 40mm Power Reserve has a case of 40mm which holds the L602 self-winding movement with power reserve indicator and date. It is available in a number of configurations.