Longines - L2.908.4.92.0
L2.908.4.92.0 Master Collection 40mm Power Reserve Stainless Steel / Blue / Alligator
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.908.4.92.0 (aka: L29084920) |
| Name: | L2.908.4.92.0 Master Collection 40mm Power Reserve Stainless Steel / Blue / Alligator |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection 40mm Power Reserve reference L2.908.4.92.0 has a case of 40.00mm which holds a caliber L602 self-winding movement with power reserve indicator and date. The dial is Blue.