Longines - L2.909.4.57.6
L2.909.4.57.6 Master Collection 40 Moonphase Stainless Steel / Black-Diamond / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.909.4.57.6 (aka: L29094576) |
| Name: | L2.909.4.57.6 Master Collection 40 Moonphase Stainless Steel / Black-Diamond / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection 42 Moonphase was introduced in 2019. This watch has a 40mm case, which houses the self-winding caliber L899.2 with indicators for the date and moon phase. It is available in a number of configurations.