Longines - L2.910.4.51.6
L2.910.4.51.6 Master Collection 40mm Annual Calendar Stainless Steel / Black-Roman / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.910.4.51.6 (aka: L29104516) |
| Name: | L2.910.4.51.6 Master Collection 40mm Annual Calendar Stainless Steel / Black-Roman / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection Annual Calendar was introduced at BaselWorld 2018 as the brand's first watch to be fitted with an mechanical annual calendar movement. Reference L2.910.4.51.6 has a stainless steel case of 40mm and a black 'Barleycorn' dial with Roman numerals.