Longines - L2.919.4.78.6
L2.919.4.78.6 Master Collection 42 Moonphase Stainless Steel / Silver-Arabic / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.919.4.78.6 (aka: L29194786) |
| Name: | L2.919.4.78.6 Master Collection 42 Moonphase Stainless Steel / Silver-Arabic / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection 42 Moonphase was introduced in 2019. This watch features a 42mm case, which houses the self-winding caliber L899.2 with indicators for the date and moon phase. It is available in a number of configurations.