Longines - L2.919.4.97.
L2.919.4.97. Master Collection 42 Moonphase Stainless Steel / Blue - Diamond
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.919.4.97. (aka: L2919497) |
| Name: | L2.919.4.97. Master Collection 42 Moonphase Stainless Steel / Blue - Diamond |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection 42 Moonphase was introduced in 2019. Dressed up as reference L2.919.4.97., it features a 42mm Stainless Steel case paired with a Blue dial,. It is powered by the self-winding caliber L899.2 with indicators for the date and moon phase.