Longines - L4.221.2.18.8
L4.221.2.18.8 Presence 25.5 Automatic Yellow Stick Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Presence |
| Reference: | L4.221.2.18.8 (aka: L42212188) |
| Name: | L4.221.2.18.8 Presence 25.5 Automatic Yellow Stick Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 25.50 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Presence is a very traditional and classical wristwatch that comes in a number of variations. The present version has a stainless steel case with a diameter of 25.5mm. The case has a yellow gold PVD coating. This watch is powered by the automatic caliber L561 movement, which is based on the ETA 2671.