Longines - L4.320.1.11.7
L4.320.1.11.7 Presence Quartz 30mm PVD Red / White - Roman / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Presence |
| Reference: | L4.320.1.11.7 (aka: L43201117) |
| Name: | L4.320.1.11.7 Presence Quartz 30mm PVD Red / White - Roman / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Presence is a wristwatch with a traditional design. In its present form, its case measures 30mm across, housing the quartz caliber L156. Reference L4.320.1.11.7 has a red gold pvd coating on case and part of the bracelet, and a [COPLOR] dial.