Longines - L4.320.2.11.7
L4.320.2.11.7 Presence Quartz 30mm PVD Gold / White - Roman / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Presence |
| Reference: | L4.320.2.11.7 (aka: L43202117) |
| Name: | L4.320.2.11.7 Presence Quartz 30mm PVD Gold / White - Roman / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Presence is a wristwatch with a traditional design. In its present form, its case measures 30mm across, housing the quartz caliber L156. Reference L4.320.2.11.7 has yellow gold pvd coating on case and part of the bracelet. The white dial has Roman numeral.