Longines - L4.720.2.12.8
L4.720.2.12.8 Presence 33 Quartz Yellow
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Presence |
| Reference: | L4.720.2.12.8 (aka: L47202128) |
| Name: | L4.720.2.12.8 Presence 33 Quartz Yellow |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Presence is a very traditional and classical wristwatch that comes in a number of variations. The present version has a stainless steel case with a diameter of 33mm. Its gold color comes from a yellow gold pvd coating. It is powered by the quartz caliber L263.