Longines - L4.721.4.78.2
L4.721.4.78.2 Presence 34.5 Automatic Stainless Steel Silver
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Presence |
| Reference: | L4.721.4.78.2 (aka: L47214782) |
| Name: | L4.721.4.78.2 Presence 34.5 Automatic Stainless Steel Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Presence is a very traditional and classical wristwatch that comes in a number of variations. The present version has a stainless steel case with a diameter of 34.5 mm This watch is powered by the automatic caliber L619 movement.