Longines - L4.743.6.12.0
L4.743.6.12.0 Presence 33.5 Quartz Yellow Gold / White
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Presence |
| Reference: | L4.743.6.12.0 (aka: L47436120) |
| Name: | L4.743.6.12.0 Presence 33.5 Quartz Yellow Gold / White |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Presence presented on this page -one of a huge number of variations- has a yellow gold case of 33.5mm. It is powered by the quartz caliber L156 movement.