Longines - L4.744.6.11.0
L4.744.6.11.0 Presence 33 Automatic Gold
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Presence |
| Reference: | L4.744.6.11.0 (aka: L47446110) |
| Name: | L4.744.6.11.0 Presence 33 Automatic Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Presence presented on this page -one of a huge number of variations- has a yellow gold case of 33mm. It is powered by the automatic caliber L619 movement.