Longines - L4.778.6.12.2
L4.778.6.12.2 Presence 34.5 Automatic Gold
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Presence |
| Reference: | L4.778.6.12.2 (aka: L47786122) |
| Name: | L4.778.6.12.2 Presence 34.5 Automatic Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Presence is a very traditional and classical wristwatch that comes in a number of variations. The present version has a yellow gold case with a diameter of 34.5 mm. This watch is powered by the automatic caliber L619 movement.