Longines - L4.790.2.32.8
L4.790.2.32.8 Presence 38.5 Quartz PVD Gold / Champagne / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Presence |
| Reference: | L4.790.2.32.8 (aka: L47902328) |
| Name: | L4.790.2.32.8 Presence 38.5 Quartz PVD Gold / Champagne / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Presence reference L4.790.2.32.8 has a stainless steel case of 38.50mm with yellow gold PVD-coating, which houses a quartz movement with central seconds and date (caliber L157). The dial is Champagne.