Longines - L4.790.4.11.6
L4.790.4.11.6 Presence 38.5 Quartz Stainless Steel / White - Roman / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Presence |
| Reference: | L4.790.4.11.6 (aka: L47904116) |
| Name: | L4.790.4.11.6 Presence 38.5 Quartz Stainless Steel / White - Roman / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 30.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Presence reference L4.790.4.11.6 has a stainless steel case of 38.50mm, which houses a quartz movement with central seconds and date (caliber L157). The dial is White.