Longines - L4.805.2.11.8
L4.805.2.11.8 Presence 38.5 Automatic Small Seconds Yellow
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Presence |
| Reference: | L4.805.2.11.8 (aka: L48052118) |
| Name: | L4.805.2.11.8 Presence 38.5 Automatic Small Seconds Yellow |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Presence with ref. L4.805 has a stainless steel case with a diameter of 38.5mm. It is powered by caliber L615, which provides it with a date and small seconds - both at 6:00. The present model furthermore has its case yellow gold pvd coated.