Longines - L4.821.2.11.7
L4.821.2.11.7 Presence 34.5 Automatic Yellow
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Presence |
| Reference: | L4.821.2.11.7 (aka: L48212117) |
| Name: | L4.821.2.11.7 Presence 34.5 Automatic Yellow |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Presence L4.821 has a stainless steel case with yellow gold pvd coating of 34.5mm. It is powered by the automatic caliber L619 with display for hours, minutes, seconds and date.