Longines - L4.921.2.12.8
L4.921.2.12.8 Presence 38.5 Automatic PVD Gold / White / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Presence |
| Reference: | L4.921.2.12.8 (aka: L49212128) |
| Name: | L4.921.2.12.8 Presence 38.5 Automatic PVD Gold / White / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | PVD |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Présence reference is a fairly traditional wristwatch with classic looks. The case has a diameter of 38.50mm. It is shown here as being powered by caliber L888.2, though depending on the year of production it can be either a L619 or L888. With reference L4.921.2.12.8 the dial is White. The case is PVD-coated in yellow gold.