Longines - L4.922.4.72.6
L4.922.4.72.6 Presence 40 Automatic Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Presence |
| Reference: | L4.922.4.72.6 (aka: L49224726) |
| Name: | L4.922.4.72.6 Presence 40 Automatic Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Presence reference L4.922.4.72.6 has a round stainless steel case of 40.00mm, which houses the self-winding caliber L888.2. The dial is Silver.