Longines - L7.490.6.11.2
L7.490.6.11.2 Presence 23.5 Quartz Gold Roman
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Presence |
| Reference: | L7.490.6.11.2 (aka: L74906112) |
| Name: | L7.490.6.11.2 Presence 23.5 Quartz Gold Roman |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 23.50 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Presence is a very traditional and classical wristwatch that comes in a number of variations. The present version has a 18k yellow gold case with with a diameter of 23.5mm. It is powered by the quartz caliber L152.