Longines - L8.109.8.78.2
L8.109.8.78.2 PrimaLuna Quartz 23 Pink Gold Leather
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | PrimaLuna |
| Reference: | L8.109.8.78.2 (aka: L81098782) |
| Name: | L8.109.8.78.2 PrimaLuna Quartz 23 Pink Gold Leather |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 23.00 mm |
| Case Lug Width: | 6.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines PrimaLuna is an elegant ladies watch with soft, round lines that gently hug the wrist. Available in a wide array of variations, the present L8.109 model features a 23mm case and a quartz movement (caliber L963). As reference L8.109.8.78.2 the pink gold case is fitted with an alligator strap.