Longines - L8.109.9.87.6
L8.109.9.87.6 PrimaLuna Quartz 23 Pink Gold Diamond MOP
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | PrimaLuna |
| Reference: | L8.109.9.87.6 (aka: L81099876) |
| Name: | L8.109.9.87.6 PrimaLuna Quartz 23 Pink Gold Diamond MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 23.00 mm |
| Case Lug Width: | 6.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines PrimaLuna is an elegant ladies watch with soft, round lines that gently hug the wrist. Available in a wide array of variations, the present L8.109 model features a 23mm case and a quartz movement (caliber L963). As reference L8.109.9.87.6, both case and bracelet are done in pink gold. The mother-of-pearl dial and the bezel are diamond-set.