Longines - L8.110.5.79.6
L8.110.5.79.6 PrimaLuna Quartz 26.5 Stainless Steel / Pink Gold / Diamond / Silver - Roman / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | PrimaLuna |
| Reference: | L8.110.5.79.6 (aka: L81105796) |
| Name: | L8.110.5.79.6 PrimaLuna Quartz 26.5 Stainless Steel / Pink Gold / Diamond / Silver - Roman / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 26.50 mm |
| Case Lug Width: | 6.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines PrimaLuna reference L8.110.5.79.6 has a stainless steel case with goldcap pink gold, diamond-set bezel. It is powered by caliber L250. The dial is Silver.