Longines - L8.110.5.90.6
L8.110.5.90.6 PrimaLuna Quartz 26.5 Stainless Steel / Yellow Gold / White / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | PrimaLuna |
| Reference: | L8.110.5.90.6 (aka: L81105906) |
| Name: | L8.110.5.90.6 PrimaLuna Quartz 26.5 Stainless Steel / Yellow Gold / White / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 26.50 mm |
| Case Lug Width: | 6.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines PrimaLuna is an elegant ladies watch with soft, round lines that gently hug the wrist. Available in a wide array of variations, the present L8.110 model features a 26.5mm case and a quartz movement (caliber L250). Reference L8.110.5.90.6 has a stainless steel case and bracelet with gold-capped bits, creating the classical two-tone look.