Longines - L8.110.5.93.6
L8.110.5.93.6 PrimaLuna Quartz 26.5 Stainless Steel / Yellow Gold / MOP / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | PrimaLuna |
| Reference: | L8.110.5.93.6 (aka: L81105936) |
| Name: | L8.110.5.93.6 PrimaLuna Quartz 26.5 Stainless Steel / Yellow Gold / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 26.50 mm |
| Case Lug Width: | 6.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines PrimaLuna is an elegant ladies watch with soft, round lines that gently hug the wrist. Available in a wide array of variations, the present L8.110 model features a 26.5mm case and a quartz movement (caliber L250). As reference L8.110.5.93.6, the case and bracelet are done in stainless steel and yellow gold (-cap). The dial is mother-of-pearl.