Longines - L8.110.9.78.2
L8.110.9.78.2 PrimaLuna Quartz 26.5 Pink Gold / Diamond / Silver - Roman
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | PrimaLuna |
| Reference: | L8.110.9.78.2 (aka: L81109782) |
| Name: | L8.110.9.78.2 PrimaLuna Quartz 26.5 Pink Gold / Diamond / Silver - Roman |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 26.50 mm |
| Case Lug Width: | 6.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines PrimaLuna is an elegant ladies watch with soft, round lines that gently hug the wrist. Available in a wide array of variations, the present L8.110 model features a 26.5mm case and a quartz movement (caliber L250). As reference L8.110.9.78.2, the PrimaLuna is outfitted with a pink gold case with diamond-set bezel and an alligator strap.