Longines - L8.111.4.98.6
L8.111.4.98.6 PrimaLuna Automatic 26.5 Stainless Steel / Blue MOP / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | PrimaLuna |
| Reference: | L8.111.4.98.6 (aka: L81114986) |
| Name: | L8.111.4.98.6 PrimaLuna Automatic 26.5 Stainless Steel / Blue MOP / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 26.50 mm |
| Case Lug Width: | 6.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines PrimaLuna Automatic reference L8.111.4.98.6 made its debut in 2021. This PrimaLuna has a 26.50 Stainless Steel case which holds the self-winding caliber L592.5. The dial is Blue mother-of-pearl.