Longines - L8.111.9.78.2
L8.111.9.78.2 PrimaLuna Automatic 26.5 Pink Gold Diamond Leather
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | PrimaLuna |
| Reference: | L8.111.9.78.2 (aka: L81119782) |
| Name: | L8.111.9.78.2 PrimaLuna Automatic 26.5 Pink Gold Diamond Leather |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 26.50 mm |
| Case Lug Width: | 6.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines PrimaLuna is an elegant ladies watch with soft, round lines that gently hug the wrist. The PrimaLuna is available in a wide array of variations, including quartz and automatic models with various dials and in various metals. The present L8.111 model features a 26.5 mm case and an automatic caliber L595 movement. Ref. L8.111.9.78.2 has a pink gold case and a diamond bezel.