Longines - L8.112.5.89.2
L8.112.5.89.2 PrimaLuna Quartz 30 Stainless Steel / Pink Gold / Diamond / MOP
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | PrimaLuna |
| Reference: | L8.112.5.89.2 (aka: L81125892) |
| Name: | L8.112.5.89.2 PrimaLuna Quartz 30 Stainless Steel / Pink Gold / Diamond / MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 7.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines PrimaLuna is an elegant ladies watch with soft, round lines that gently hug the wrist. Available in a wide array of variations, the present L8.112 model features a 30mm case and a quartz movement (caliber L129). Ref. L8.112.5.89.2 has a pink gold, diamond-set bezel and an alligator strap.