Longines - L8.112.5.91.6
L8.112.5.91.6 PrimaLuna Quartz 30 Stainless Steel / Yellow Gold / Silver - Roman / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | PrimaLuna |
| Reference: | L8.112.5.91.6 (aka: L81125916) |
| Name: | L8.112.5.91.6 PrimaLuna Quartz 30 Stainless Steel / Yellow Gold / Silver - Roman / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 7.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines PrimaLuna is an elegant ladies watch with soft, round lines that gently hug the wrist. Available in a wide array of variations, the present L8.112 model features a 30mm case and a quartz movement (caliber L129). Ref. L8.112.5.91.6 is done in a combination of yellow gold (-cap) and stainless steel.