Longines - L8.113.4.71.6
L8.113.4.71.6 PrimaLuna Automatic 30 Stainless Steel / Silver - Roman / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | PrimaLuna |
| Reference: | L8.113.4.71.6 (aka: L81134716) |
| Name: | L8.113.4.71.6 PrimaLuna Automatic 30 Stainless Steel / Silver - Roman / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 8.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines PrimaLuna is an elegant ladies watch with soft, round lines that gently hug the wrist. The PrimaLuna is available in a wide array of variations, including quartz and automatic models with various dials and in various metals. With its reference number starting with L8.113, the PrimaLuna has a case with a diameter of 30 mm housing the automatic L595 movement. Ref. L8.113.4.71.6 has a stainless steel case and a dial with Roman numerals.