Longines - L8.113.9.16.6
L8.113.9.16.6 PrimaLuna Automatic 30 Pink Gold Diamond Arabic
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | PrimaLuna |
| Reference: | L8.113.9.16.6 (aka: L81139166) |
| Name: | L8.113.9.16.6 PrimaLuna Automatic 30 Pink Gold Diamond Arabic |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 8.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines PrimaLuna is an elegant ladies watch with soft, round lines that gently hug the wrist. The PrimaLuna is available in a wide array of variations, including quartz and automatic models with various dials and in various metals. With its reference number starting with L8.113, the PrimaLuna has a case with a diameter of 30 mm housing the automatic L595 movement. Ref. L8.113.9.16.6 features a pink gold case and diamond-set bezel.