Longines - L8.114.4.71.6
L8.114.4.71.6 PrimaLuna Quartz 34 Stainless Steel / Silver - Roman / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | PrimaLuna |
| Reference: | L8.114.4.71.6 (aka: L81144716) |
| Name: | L8.114.4.71.6 PrimaLuna Quartz 34 Stainless Steel / Silver - Roman / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 9.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines PrimaLuna is an elegant ladies watch with soft, round lines that gently hug the wrist. Available in a wide array of variations, the present L8.114 model features a 34mm case and a quartz movement (caliber L263). Ref. L8.114.4.71.6 has a silver dial with Roman numerals.