Longines - L8.115.4.91.6
L8.115.4.91.6 PrimaLuna 30.5 Quartz Moonphase Stainless Steel / Blue - Roman / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | PrimaLuna |
| Reference: | L8.115.4.91.6 (aka: L81154916) |
| Name: | L8.115.4.91.6 PrimaLuna 30.5 Quartz Moonphase Stainless Steel / Blue - Roman / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.50 mm |
| Case Lug Width: | 8.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines PrimaLuna L8.115.4.91.6 has a stainless steel case and a matching bracelet. It is powered by the quartz caliber L296.2 with moon phase indicator and date.