Longines - L8.116.4.71.6
L8.116.4.71.6 PrimaLuna 34 Quartz Moonphase Stainless Steel / Silver - Roman / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | PrimaLuna |
| Reference: | L8.116.4.71.6 (aka: L81164716) |
| Name: | L8.116.4.71.6 PrimaLuna 34 Quartz Moonphase Stainless Steel / Silver - Roman / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 9.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines PrimaLuna L8.116.4.71.6 has a stainless steel case and a matching bracelet. It is powered by the quartz caliber L296.2 with moon phase indicator and date.