Longines - L8.122.4.90.6
L8.122.4.90.6 PrimaLuna Quartz 30 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | PrimaLuna |
| Reference: | L8.122.4.90.6 (aka: L81224906) |
| Name: | L8.122.4.90.6 PrimaLuna Quartz 30 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 8.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines PrimaLuna Automatic reference L8.122.4.90.6 made its debut in 2023. This PrimaLuna has a 30.00 Stainless Steel case which houses a quartz movement with central seconds and date (caliber L592.5). The dial is Blue.