Longines - L8.122.4.98.6
L8.122.4.98.6 PrimaLuna Quartz 30 Stainless Steel / Blue MOP / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | PrimaLuna |
| Reference: | L8.122.4.98.6 (aka: L81224986) |
| Name: | L8.122.4.98.6 PrimaLuna Quartz 30 Stainless Steel / Blue MOP / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 7.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines PrimaLuna Quartz reference L8.122.4.98.6 has a 30.00mm Stainless Steel case which holds battery-powered caliber L152. The dial is Blue mother-of-pearl