Longines - L2.320.0.57.6
L2.320.0.57.6 Record 26mm Stainless Steel / Diamond / Black-Diamond / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Record |
| Reference: | L2.320.0.57.6 (aka: L23200576) |
| Name: | L2.320.0.57.6 Record 26mm Stainless Steel / Diamond / Black-Diamond / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Hands: | Dauphine |
|---|
Description
The Longines Record collection was presented in honor of the 185th anniversary of the brand in 2017. The Record pairs a classic look with a chronometer-rated movement with silicon balance spring. The watches are available in a number of sizes, with different dials, and a choice of either strap or bracelet.