Longines - L2.821.4.19.2
L2.821.4.19.2 Record 40mm Samaritaine Paris
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Record |
| Reference: | L2.821.4.19.2 (aka: L28214192) |
| Name: | L2.821.4.19.2 Record 40mm Samaritaine Paris |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Longines Record collection was presented in honor of the 185th anniversary of the brand in 2017. The Record pairs a classic look with a chronometer-rated movement with silicon balance spring. The watches are available in a number of sizes, with different dials, and a choice of either strap or bracelet. Reference L2.821.4.19.2 was created in celebration of the 2020 reopening of the Samaritaine department store in Paris, France.