Longines - L2.921.4.56.2
L2.921.4.56.2 Record Heritage Chronograph Stainless Steel / Black
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Record |
| Reference: | L2.921.4.56.2 (aka: L29214562) |
| Name: | L2.921.4.56.2 Record Heritage Chronograph Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Record Chronograph reference L2.921.4.56.2 was introduced in 2022. This watch has a stainless steel case of 40.00mm, and a 1950's-style Black dial. Inside ticks a self-winding movement with chronograph in the form of caliber L895.4.