Longines - L2.563.5.72.0
L2.563.5.72.0 Saint-Imier Date 30
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Saint Imier |
| Reference: | L2.563.5.72.0 (aka: L25635720) |
| Name: | L2.563.5.72.0 Saint-Imier Date 30 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Longines and the town of Saint-Imier are unthinkable without each other. The Longines Saint-Imier Collection embodies a full measure of genuine horological tradition. Drawing on the company’s very roots, it nonetheless benefits from the latest technological refinements. The present model has a stainless steel case of 30mm. Parts of both the case are pink gold capped. It is powered by the automatic cal. 595.