Longines - L3.802.1.59.6
L3.802.1.59.6 Spirit Zulu Time 39 Titanium / Hodinkee
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Spirit |
| Reference: | L3.802.1.59.6 (aka: L38021596) |
| Name: | L3.802.1.59.6 Spirit Zulu Time 39 Titanium / Hodinkee |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Spirit Zulu Time reference L3.802.1.59.6 was introduced in 2023 as a special edition for Hodinkee. This watch has a titanium case of 39.00mm (3mm smaller), and a Black dial. Inside ticks the self-winding caliber L844.4.