Longines - L3.810.4.03.6
L3.810.4.03.6 Spirit Automatic 40 Green / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Spirit |
| Reference: | L3.810.4.03.6 (aka: L38104036) |
| Name: | L3.810.4.03.6 Spirit Automatic 40 Green / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Spirt reference L3.810.4.03.6, added to the collection in 2021, has a 40.00mm case paired with a Green dial. Inside ticks the self-winding caliber L888.4.