Longines - L3.811.4.09.6
L3.811.4.09.6 Spirit Automatic 42 Stainless Steel / Green / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Spirit |
| Reference: | L3.811.4.09.6 (aka: L38114096) |
| Name: | L3.811.4.09.6 Spirit Automatic 42 Stainless Steel / Green / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Spirit reference L3.811.4.09.6 was introduced in 2022. In this configuration, the Aviation-inspired watch has a 42.00mm case and a Green dial. Inside ticks the self-winding caliber L888.4.