Longines - L3.811.4.73.6
L3.811.4.73.6 Spirit Automatic 42 Silver / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Spirit |
| Reference: | L3.811.4.73.6 (aka: L38114736) |
| Name: | L3.811.4.73.6 Spirit Automatic 42 Silver / Bracelet |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Spirit was introduced in 2020 as a collection of aviation-inspired chronometer watches, bringing back the Spirit name after the discontinuation of the cushion-shaped Spirit over a decade ago. The new 2020 Longines Spirit is available in either time + date (40 or 42mm) or chronograph + date (42mm) variations, all of which feature a stainless steel case and dials with oversized Arabic numerals. Reference L3.811.4.73.6 has a 42.00mm case and a Silver dial.