Longines - L3.811.5.09.9
L3.811.5.09.9 Spirit Automatic 42 Stainless Steel - Rose Gold / Green / Macau Edition
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Spirit |
| Reference: | L3.811.5.09.9 (aka: L38115099) |
| Name: | L3.811.5.09.9 Spirit Automatic 42 Stainless Steel - Rose Gold / Green / Macau Edition |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 888 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Spirit reference L3.811.5.09.9 was introduced in 2022. In this configuration, the Aviation-inspired watch has a 42.00mm case of stainless steel and rose gold, and a Green dial. Inside ticks the self-winding caliber L888.4. This limited edition of 888 pieces is only available in Macau.