Longines - L3.812.4.93.2
L3.812.4.93.2 Spirit Zulu Time 42 Blue / Strap
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Spirit |
| Reference: | L3.812.4.93.2 (aka: L38124932) |
| Name: | L3.812.4.93.2 Spirit Zulu Time 42 Blue / Strap |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Spirit Zulu Time reference L3.812.4.93.2 was introduced in 2022. This watch has a stainless steel case with ceramic bezel insert, and a Blue dial. Inside ticks the self-winding caliber L844.4.