Longines - L3.821.1.53.2
L3.821.1.53.2 Spirit Flyback 42 Titanium / Anthracite / NATO
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Spirit |
| Reference: | L3.821.1.53.2 (aka: L38211532) |
| Name: | L3.821.1.53.2 Spirit Flyback 42 Titanium / Anthracite / NATO |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Spirit Flyback L3.821.1.53.2 was introduced in 2023. This watch has a titanium case of 42.00mm, which is crowned by a bi-directional revolving bezel with ceramic inlay. The dial is Grey. Power comes from L791.4, a self-winding movement with flyback chronograph.