Longines - L2.305.5.87.7
L2.305.5.87.7 Symphonette S Stainless Steel / Rose Gold / Diamond
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Symphonette |
| Reference: | L2.305.5.87.7 (aka: L23055877) |
| Name: | L2.305.5.87.7 Symphonette S Stainless Steel / Rose Gold / Diamond |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Oval |
| Case Diameter: | 18.90 mm |
| Case Lug Width: | 9.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines L2.305.5.87.7 has a stainless steel case of 18.9*28.4mm, which is crowned by a pink gold crown. It is fitted with a stainless steel bracelet with partial pink gold capping.